Sherlock (BBC)

                     Photobucket

Sherlocka Holmesa ani jego genialnych umiejetnosci obserwacji i dedukcji nie trzeba przedstawiac nikomu. Mozna byc fanem powiesci Arthura Conana Doyla badz nie, jednak Sherlockowi wykreowanemu przez BBC naprawde ciezko sie oprzec. W swej XXI-wiecznej wersji Sherlock jest, jak sam sie okresla, jedynym na swiecie "detektywem doradczym" - co oznacza, ze policja zwraca sie do niego o pomoc wtedy, gdy nie moze sobie z czyms poradzic - czyli "zawsze". Jest tez socjopata ("wysokofunkcyjnym"), co przejawia sie jego kompletnym brakiem empatii ("Czy przejmowanie sie uczuciami ofiar pomoze je uratowac?"), tendencja do manipulowania kazdym kogo napotyka na swojej drodze w celu osiagniecia zalozonego celu oraz brakiem umiejetnosci pielegnowania wiezi emocjonalnych z nawet najblizszymi mu ludzmi (czyli z jego wspollokatorem i partnerem dr Johnem Watsonem oraz bratem, Mycroftem, jedna z nielicznych osob ktore dorownuja Sherlockowi intelektem).

Sherlock przejawia tez wiele cech charakterystycznych dla zespolu Aspergera, m.in. czesto nietypowa prozodie, manieryzmy ruchowe i sztywne trzymanie sie specyficznych rytualow, ignorancje wobec norm i kodow spolecznych oraz zasad rzadzacych codzienna interakcja, zawezone, specjalistyczne, obsesyjne i niestandardowe zainteresowania (psychika przestepcow, obserwowanie i rozszyfrowywanie ludzi, umiejetnosc rozroznienia 240 gatunkow tytoniu) oraz absolutny egocentryzm, co rodzi u niego permanentna irytacje, gdy musi wyjasnic "jakze logiczny" tok swego rozumowania "maluczkim". Ale to jeszcze nie wszystko. Diagnozuje tez u niego zaburzenie afektywne dwubiegunowe - co oznacza, ze oscyluje pomiedzy epizodami maniakalnymi, gdy natrafia na fascynujace wyzwanie intelektualne i calkowicie zanurza sie w swiat dedukcji, badz depresyjnymi, gdy z powodu braku morderstw wykancza go nuda, wiec wynajduje mocno kontrowersyjne metody zapewnienia sobie rozrywki, takie jak strzelanie w sciany badz dziwaczne eksperymenty z roznymi czesciami ciala skladowanymi w lodowce, czym doprowadza do rozpaczy Mrs Hudson, wynajmujaca mieszkanie jemu i Watsonowi. John w wersji BBC jest weteranem wojny w Afganistanie, ma psychosomatyczne bole w nodze i intrygujace tiki nerwowe, co w pelni pozwala wykazac sie talentem aktorskim grajacemu go Martinowi Freemanowi. Sherlock to dynamiczna, niebanalna, wciagajaca produkcja, zaskakujaca przede wszystkim genialnymi dedukcjami glownego bohatera, a takze fascynujace studium socjopatii i ekscentryzmu, prowadzacego do wielu dziwacznych sytuacji.

Zapewne pokochalabym ten serial jeszcze bardziej gdyby tworcy wykorzystali XXI-wieczny potencjal zeby wprowadzic jakas naprawde niespodziewana wariacje - np czyniac Sherlocka albo Watsona kobieta. Najlepiej czarna (tak, tak, moj glod lamania tradycyjnych narracji nigdy nie spi). I gdyby jedyna silna kobieca postac wprowadzona do serialu nie byla seksualnym dominatrixem, ale po prostu SILNA KOBIETA. I gdyby jednak nie zostala pobita intelektualnie przez Sherlocka, poniewaz silniejsza okazala sie jej wlasna kobieca, emocjonalna, sentymentalna strona. To tyle - reszte goraco polecam.

Na zachete:

                    

                    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz